fotogalerie - 2018/2019

Londýn 29.4 až 3.5.2019

Pobyt absolvovalo 42 žáků ZŠ Údlice – z toho bylo 9 žáků páté třídy, 9 žáků šesté třídy, 9 žáků sedmé třídy, 11 žáků osmé třída a 4 žáci deváté třídy. Dále tři pedagogičtí pracovníci – Iva Jeníčková, Markéta Haladová a Lenka Balíková.
V pondělí 29. 4. jsme se všichni sešli před školou ve 14. 30 hod, kde už byl přistavený autobus s řidiči a paní průvodkyní z CK Scholare, která zájezd zprostředkovala. V tu chvíli začalo hustě pršet, takže jsme odjeli možná ještě dříve než v avizovaných 15 hodin. Bez problémů jsme projeli západní Evropou, několikrát jsme stavěli na benzinových pumpách, kde si děti dokupovaly občerstvení.
V úterý jsme v časných ranních hodinách dorazili do přístavu v Calais, kde jsme se nalodili na trajekt do Británie. Pro všechny to byla první cesta trajektem, proto jsme se před vyloděním vydali na palubu podívat se na doverské křídové útesy. Pak už jsme se po provedení ranní hygieny vydali na cestu do Londýna. Jako první jsme přišli do Greenwiche, na nultý poledník a observatoř. Poté jsme absolvovali cestu lodí přes celé centrum Londýna, kde děti mohly vidět nejznámější pamětihodnosti a budovy. Některé děti na lodi únavou spaly, noc strávená v autobuse vykonala své.
Po absolvování prohlídky části centra, např. Covent Garden a Trafalgar Square jsme se metrem vypravili do muzea voskových figurín Madame Tussauds. Zde jsme absolvovali cca 2,5 hodinovou prohlídku, největší úspěch ze všech atrakcí měla projížďka londýnskými taxíky Spirit of London, kde děti byly poutavým a srozumitelným způsobem seznámeny s historií Londýna a dále 4D film Avengers. Poté jsme odjeli do londýnské čtvrti Orpington, kde jsme všichni měli ubytování, cesta tam trvala cca 30 minut. Zástupci hostitelských rodin už na děti čekali a postupně si skupinky odváželi. Všichni byli žáci už velmi unavení, takže dle jejich vyprávění dostali večeři (většinou pizzu, hranolky, těstoviny), zakonverzovali s rodinami, předali drobné dárečky a šli spát.
Druhý den ráno jsme se opět sešli u autobusu, kam byly děti přivezeny. Všechny skupiny byly v rodinách velmi spokojené, až na dvě – u jedné skupiny dívek paní domácí zaspala – nakonec pro ně dojela sama koordinátorka. Druhá skupina dívek si stěžovala na špatnou komunikaci s paní domácí. Problém byl řešen koordinátorkou, průvodkyní a mnou, paní slíbila nápravu. (pozn. K nápravě ale nedošlo, nakonec byla paní za své chování vyřazena ze seznamu poskytovatelů ubytování a bude se dále řešit negativním hodnocením). Poté jsme vyrazili směr Oxford, kde jsme měli v plánu si prohlédnout univerzitní koleje a historické centrum města. Nakonec přišly na řadu i nákupy, na které se děti velmi těšily. Poté jsme odjeli zpět na okraj Londýna na The making of Harry Potter – Warner Bros Studios. Zde si děti prošly úchvatnou expozici, která trvala cca 3, 5 hodiny. Večer jsme se unavení, ale spokojení, vrátili do rodin na spaní.
Ve čtvrtek 2. 5. jsme se ráno rozloučili se svými rodinami, nasedli do autobusu a vrátili se do centra Londýna, konkrétně k Buckinghamskému paláci, kde jsme viděli přehlídku jízdní gardy. Poté jsme šli centrem až k London Eye. Až na tři děti všichni absolvovali 40 minutovou jízdu, já jsem s ostatními čekala dole. Poté jsme šli na jídlo a nákup suvenýrů na Leicester Square. Posledním programem naší návštěvy bylo Natural History Museum, kde si děti mohly prohlédnout mimo jiné kostry dinosaurů v životní velikosti. Pak už jen následoval nákup zásob do autobusu a ve večerních hodinách odjezd z Londýna směr Dover. Tam jsme se nalodili na trajekt, utratili poslední libry a v Calais se v autobusu uložili ke spánku. V dopoledních hodinách jsme pak dorazili v pořádku do Ůdlic, kde si rodiče převzali všechny děti.
Celkově hodnotím výlet velmi pozitivně. Z jazykového hlediska byl pobyt velmi důležitý a přínosný. Děti si bez ostychu objednávaly v obchodech a restauracích, nikdo nikdy nepřišel, že by potřeboval pomoc s překladem, vůbec se toho nebály. Nutno říct, že obsluha byla vždy velmi vstřícná, sama jsem viděla, že především s mladšími dětmi komunikovali nad rámec svých povinností a dávali jim různé doplňující otázky, což děti naprosto nadchlo. Co se týká obsahové stránky, paní průvodkyně sice poutavě vyprávěla, ale v podstatě po celu dobu panovala mezi dětmi (i dospělými) velká únava, takže těžko odhadnout, co si z toho zapamatovaly :) Dle krokoměru jsme každý den nachodili v průměru 15 km. V podstatě jsme někde stále čekali ve frontách nebo jsme absolvovali náročné přesuny v metru, což nebylo jednoduché v tak vysokém počtu. Musím vyzdvihnout hlavně žáky 5. třídy, kteří si po celou dobu ani slůvkem nepostěžovali na únavu, byli nejvděčnějšími posluchači a nejnadšenějšími návštěvníky. Až na zmiňovaný problém jedné skupiny s ubytováním hodnotím zájezd kladně. Fotografie a zpětné vazby od dětí budou přiloženy.

Zpracovala: Iva Jeníčková

Další fotografie naleznete ZDE